MCBÜ TPN Ünitesi Açılış

MCBÜ TPN Ünitesi, 2 Haziran 2021 tarihinde faaliyete geçmiştir. Bu tarihten önce, TPN ürünlerini İzmir’deki merkezlerden almakta olan hastanemiz, TPN Ünitesi'nin faaliyete geçmesi ile birlikte hem kendi TPN solüsyonu ihtiyaçlarını karşılamakta hem de Manisa İl ve ilçelerindeki diğer hastanelere bu hizmeti sağlamayı hedeflemektedir. Şu anda Manisa Şehir Hastanesi, Özel Sekiz Eylül Hastanesi, Özel Grandmedical Hastanesi, Özel Medigüneş Hastanesi (Salihli) ve Özel Medigün Hastanesi (Soma)'ne TPN hizmeti verilmektedir. Manisa'daki TPN hizmetine ihtiyaç duyan diğer hastaneler ile sözleşme süreci devam etmekte, ayrıca Balıkesir ve Uşak gibi komşu şehirlerdeki hastanelere de TPN hizmeti verilmesi planlanmaktadır.

TPN ünitesinde, her hasta için özel olacak şekilde hekimi tarafından talep edilen içeriğe sahip total parenteral beslenme solüsyonları, eczacıların denetim ve sorumluluğunda, ünite çalışanı hemşireler tarafından steril koşullarda hazırlanmaktadır.

TPN (Total Parenteral Nutrisyon, total parenteral beslenme); prematüre bebekler ve ağızdan beslenmesi mümkün olmayan hastalarda, hasta için gerekli temel besin maddelerinin (karbonhidrat, protein, yağ, elektrolit, vitaminler, eser elementler) damar içine verilmesi yöntemidir.