Bülent Koşmaz Sağlık ve Sosyal Eğitim Vakfı'nın Fototerapi Cihazı Bağışı

     M.C.B.Ü. Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları-Yenidoğan  Yoğun Bakım Kliniği Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Esra ÖZER, “Yeni doğan sarılığı zamanında doğan bebeklerin %60’ında, prematüre bebeklerin %80’inde görülen sık bir klinik durumdur. Sarılığa neden olan bilirubinin aşırı yükselmesi durumunda bebeklerde kalıcı nörolojik hasar ve duyu organları kayıpları gibi durumlar yaşanmaktadır. Sarılığı yüksek olan bebeklere fototerapi dediğimiz özel bir cihazla mavi ışık vererek bilirubinin vücuttan atılmasını sağlarız. Bazı bebeklerde bilirubin çok yüksek olur ve fototerapi ile düşürülemez ve kan değişimi yapmak gerekebilir. Günümüzde yeni teknoloji ile led ampuller kullanarak yapılan yeni fototerapi cihazları bebeklerdeki sarılığın daha hızla düşmesini sağlıyor. Bu sayede bebeklerin kan değişimi riski azalır. Hastanede yatış süresi kısalır, daha erken taburcu olurlar ve anne sütünden ve annelerinden daha az ayrı kalırlar. Kliniğimize bağışlanan yeni cihaz sayesinde sarılıkla bebeklerin daha az hastanede yatıp bir an önce annelerine ve evlerine sağlıkla kavuşmalarını umut ediyoruz.” dedi.

     M.C.B.Ü. Hafsa Sultan Hastanesi Tıbbi Sosyal Hizmet Birimi ve Bülent Koşmaz Sağlık ve Sosyal Eğitim Vakfı (BÜKSEV) Gönüllüleri  işbirliği ile  hastanemizde yapılan kermeslerden elde edilen gelir ve gönüllülerin bağışları ile M.C.B.Ü. Hafsa Sultan Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Kliniği’ne Fototerapi cihazının alınmasını sağlanmıştır.

     Vakıf Başkanı Saaded Koşmaz, “BÜKSEV, M.C.B.Ü. Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimliği ile imzaladığımız ortak çalışma protokolü çerçevesinde hasta ve hasta yakınları için çalışmalara devam edeceğiz, özellikle çocuk hastalarımızı mutlu ve sağlıklı görmek bizleri de mutlu ediyor. Bizlere destek veren herkese çok teşekkür ederiz.” dedi.

 

 

  • Başhekime Mesaj
  • Etkinlik Takvimi
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik